2015 m. lapkričio 14 d., šeštadienis

Elektros tvarkymas

Arba kitaip sakant el.apskaitos iškėlimas iš namo vidaus - į lauką.

Straipsnis akivaizdžiai aktualus tik rekonstruojantiems, todėl nusprendžiau pasidalinti.

Viskas prasidėjo nuo el.kabelio paklojimo lauke projekto. Kadangi apskaita iškeliama lauke ant stulpo (dažniausiai), tai viskas kas eina už skaitiklio (tame tarpe ir po žeme esantis kabelis, jau bus mano pupos). Todėl ir projektą turėjau rengti aš.

Trumpa priešistorė. Pradėjus rekonstrukciją elektrą tvarkyti buvau pasiryžęs, vien dėl to, kad galios mes turėjom tik 5kw, vienfazę. Negana to, keičiant stogą vieną gegnė iškišau giliau, nei buvo iki tol - todėl jį netgi trynėsi į senąją oro liniją. Pamenu, 2014m vėlyvą rudenį gavau net įspėjimą iš LESTO, kad turiu susitvarkyti, antraip gausiu baudos... Susitvakiau, bet tik dabar :)

Tai gis, 2013m ankstyvą pavaarį dar net neprasidėjus darbams užsiprašiau LESTO prisijungimo sąlygų. Berods sutvarkyti turėjo per mėnesį. Nieko nekainavo. Ir sąlygas paruošė gerokai ankščiau. prašyme nurodžiau, kad norėčiau 12kw ir trifazio. Atvykęs kažkoks LESTO specialistas į vietą net skambino man, sako: "mol niekaip pas tave 12kw nepadarysim, nes namas priešpaskutinis linijoj, nebėr iš ko. Max 10kw galim duoti". Taip gavau sąlygas 10kw galiai. Tada pirmą kartą man paminėjo kiek visa tai kainuos. Aš aišku užmiršau, bet man taip galvoje sukasi kad lyg 400-500 litais. Na, nepasirodė tiek, kad atsisakyčiau mintiems.

Tada prasidėjo statybos, vaikai, vargai, darbai ir belenkas, kol:
1. negavau pranešimo iš LESTO dėl besitrinančio kabelio į konstruktyvą (2014 rudenį)
2. nepastebėjau, kad išduotos sąlygos baugsis galioti 2016 pavasarį.

Teko susiiimti ir padaryti. Pirmasis žingsnis (jau turint lauko kabelio projektą), tai realiai pasikloti tą kabelį. Savaitgalis su kastuvu ir 20metrų tranšėja iškasta :) 1,4m gylio. Prie to pačio reikėjo ir pasimatuoti varžas to lauko kabelio. Čia man jau tamsus miškas, tad patikėjau profesionalams.
Taip pat varžas matavo ir namo viduje.

Rezultate turėjau:
1. Lauko kabelio projektą
2. Lauko kabelio varžų matavimo protokolą
3. Vidaus tinklo varžų matavimo protokolą

Su visais šiais dokumentais tepu tepu į energetikos inspekciją. Man minėjo, kad fiziniams jie daug dėmesio nekreipia, nors galbūt turėtų kiekvienukart atvykti patikrinti ir teisybė. Priėmė dokus, vietoje prie jų kompo padariau pavedimą 16,22 Eur už pažymą be kurios niekas nevyktų toliau. Sekančią dieną pasiėmiau pažymą ir nors ji automatiškai turėtų pasiekti LESTO man vis dėlto rekomendavo pačiam nuvažiuoti. Nuvažiavus paaiškėjo, kad LESTO pažymą gavo, tačiau sakė nieko nedarysim kol nepasirašysim sutarties (darbų atlikimo) ir nesumokėsim prisijungimo mokesčio. Kuris paaiškėjo beesantis vos 34,06 Eur.

Tiesa, prie viso to teoriškai reikia ir naujos kadastrinės sklypo bylos, kurioje geodezistai "užneša" naująjį kabelį. Pasidariau, tik nesuprantu kam, nes niekas jo neprašė. Tiesa "užnešinėjant" elektros kabelį, pastebėjau, kad nėra "užneštas" mano dujų vamzdis, nors geodezistai jį tikrai matavo ir neva derino. Šito nelabai kontroliavau, nes tai buvo dujų vedančių rangovų reikalas. Paklausiau savo geodezistų kame reikalas, pasirodo yra papigiaja besisukančių ir iki galo nedadarančių geodezistų. Būkit atsargūs ir išsireikalaukite kontrolinės geodezinės nuotraukos, bei nepapulkit ant sukčių kabliuko.

Po pinigų sumokėjimo kitą dieną gavau emailą "darbai pradėti vykdyti", nurodytas rangovas ir 25dd terminas per kada darbai turi būti padaryti.

Mano terminas baigiasi 2015-12-04. Tad panašu šiais metais su elektra viską spėsiu susitvarkyti.

Laukiu :)

P.S. kam įdomu ar realu name išgyventi su 5kw, atsakau - be didesnių problemų. O pas mus tikrai veikia ir siurbliai ir virduliai ir orkaitės po 2kw. Tikrai nėra taip, kad norėdamas užsikaisti arbatos turiu išjungti TV ar skalbyklę.

11 komentarų:

 1. Toks nurodytas projekte. Manau, kad taip.

  AtsakytiPanaikinti
 2. pats irgi šiemet paklojau kabelį, tai nors ekskavatorininkas ir sakė darom iki70cm, bet biškį paprotinau, ir paklojau į 100 - 120 cm gylį. kainavo gal kokia valanda papildomai, tai čia koks 20eur.

  AtsakytiPanaikinti
 3. pats irgi šiemet paklojau kabelį, tai nors ekskavatorininkas ir sakė darom iki70cm, bet biškį paprotinau, ir paklojau į 100 - 120 cm gylį. kainavo gal kokia valanda papildomai, tai čia koks 20eur.

  AtsakytiPanaikinti
 4. kiek kainavo viskas nuo kabelio iki pajungimo?

  AtsakytiPanaikinti
 5. Jau kažkaip ir trūksta informacijos, kaip visi darbai, persikraustymai vyksta. :)

  AtsakytiPanaikinti
 6. Mes nesamdėme jokių elektrikų dėl elektros kabelių pravedimo ir visus kitus darbus susijusius su elektra darėmės patys. Visi elektros instaliacijos darbai sakyčiau pavyko puikiai mano vyro, auksarankio dėka. Pati tikrai taip nebūčiau viso namo įsirengusi jei ne jis.

  AtsakytiPanaikinti
 7. Vis svarstau dėl saulės energijos kaip alternatyvos. Vieni rekomenduoja saulės kolektorius, kiti ne. Įdomu, ar saulės energetika atsiperka tik vasarą. Ar resursų užteks ir šaltajam laikotarpiui? saulės energija

  AtsakytiPanaikinti